Základové pasy – na první pohled není vidět rozdíl od tradičního řešení.
Ale tady se již rýsují odlišnosti od tradiční řešení základového pasu.
Co je tradiční řešení? Standardní řešení je následující. Vyhloubí se základová rýha a…
…zalije se betonem. Má to několik nevýhod. Výkop v rosném terénu je nerovný a může být různě široký. V praxi to znamená více betonu a tedy více peněz. Zároveň je zde následný problém při dodatečném tepelném zaizolování soklové části. Kotvení izolantu na nerovný základový pas je pracné.
Jednou z možností je realizace šalování z izolantu. Izolant se vyrovná do základové rýhy a pomoci dřevěného bednění vyztuží. Problém s nerovným terénem je tedy eliminován. Jediný problém který teď budu řešit je jak navařit hydroizolaci.
A jak jsem to řešil já?
Já jsem šel cestou základového pasu v kombinaci se ztraceným bedněním. Při hloubení základové rýhy jsem nechal zároveň vyhloubit i drenážní část, kterou jsem nejprve využil pro snadnější výstavbu ztraceného bednění a navaření hydroizolace.
Proč jsem zvolil toto řešení? Důvody jsou tři a to za prvé minimalizovat množství betonu (ušetřit peníze), za druhé mít rovnou plochu pro následné zateplení soklu (ušetřit čas a peníze) a za třetí příprava různých prostupů pro vodu, kanalizaci, elektriku a slaboproudu.
Projekt neřešil mnoho detailů a bohužel na některé jsem přišel pozdě. Jedním z těchto pozdě zjištěných detailů je napojení hydroizolace na základové pasy. Hydroizolace má být navařena s přesahem na základový pas (naznačena červeně) a následně by měl být navařený hydroizolační pás ochraňující první řadu obvodového zdiva (naznačený modře).
Problém přijde při následném zateplení soklu. Hydroizolace je silná cca 3 – 4 mm a pokud dojde k spojení dvou hydroizolačních pásů je síla již cca 6 – 8 mm. Nesmíme opomenout na další vrstvu, tu která chrání první řadu obvodového zdiva a rázem máme sílu cca 9 – 12 mm a to je jíž celkem velký problém pro následnou montáž izolantu na sokl.
Napadlo mně jedno jednoduché řešení problému. Odskočit poslední řadu ztraceného bednění a zároveň i podkladového betonu cca o 10 mm od vnější hrany.
Navazující příspěvky:
- roxory, armování a koše
- podkladový beton
- hydroizolace
- zateplení soklu
- drenáž základů