Strop

Pokud jsme se rozhodli pro stavbu jednopodlažního domu typu bungalov, odpadá nám starost s volbou stropu. Pro nás ostatní vystává otázka volby vhodného stropního systému. Opět nás určitě v první řadě bude zajímat celková cena za strop. Konečná cena bude součtem použitého materiálu na strop, železných výstuží, betonu a transportu betonu, zapůjčení podpěr, celkové pracnosti a případného zateplení.

Správné rozložení stropních prvků, připadných výztuží určí statik. Statický výpočet a návrh stropu nám udělá i vybraný výrobce stropního systému.

Pojďme se podívat, kolik by nás mohl stát fiktivní strop o ploše 100m2. (pouze orientační ceny, možné ušetření na slevách a svépomoci):

Stropní systém Cena cca za 100m2 V ceně stropního systému Dodatečné kroky Cena cca za dodělky Cena celkem
Keramický strop MIAKO vložky 175 000,-   Železobetonový věnec, železobetonová nadbetovánka, zapůjčení peri podpěr 80 000,- 255 000,-

Keramické stropní panely

106 000,-   Zabetonování mezer mezi dílci, ztužující železobetonový věnec v úrovni dílců 40 000,- 146 000,- 
Panely z předpjatého betonu (spiroll) 125 000,- Doprava, jeřáb a montáž Zabetonování mezer mezi dílci, ztužující železobetonový věnec v úrovni dílců 40 000,- 165 000,- 
Dennert DX 190 000,- Doprava, jeřáb a montáž

Zabetonování mezer mezi dílci, ztužující železobetonový věnec v úrovni dílců

40 000.- 230 000,- 
Monolitický železobetonový strop 250 000,- Vyšalování, ocelová výztuž, beton, zalití stropu   0,- 250 000,-

 

U prefa-monolitické železobetonové konstrukce tento způsob je asi nejčastějsí. Jde o kombinaci stropních nosníků vyztužených svařovanou prostorovou výztuží (potů), stropních keramických vložek (MIAKO) a vrstvy železobetonové nadbetonávky, která celý systém zmonolitní. Konstrukci nosníků stropu je potřeba nejprve podepřít (dřevěná či peri podpěra). Následné skládání stropních vložek je snadné. Poté následuje zalití betonem a je potřeba nechat beton vyzrát. Až poté se mohou odstranit podpěry.

Nejčastěji se používají keramické stropní vložky MIAKO.

Miako BN 625 01 format720x720

Zdroj: http://wienerberger.cz/produkty/stropn

Nové vložky MIAKO od Porothermu jsou bez nadbetobávky - tedy cenová úspora za beton.

miako 23 625

Zdroj: http://www.heluz.cz/cs/vyrobek/heluz-miako-23-62-5-1

Existují i vapenopískovcové a betonové stropní vložky.

produkt bila stropni system product large

Zdroj: http://www.porfix.cz/produkty/bily-stropni-system-porfix_19

strop1

Zdroj: http://www.ekobet.cz/stropni-systemy

1147 unika 16 stropni vlozkajpg

Zdroj: http://www.garpet.cz/stropy/stropni-vlozky

beton

Zdroj: http://www.elegohouse.cz/stropni-desky/typy-stropnich-desek/stropni-desky-s-betonovymi-prefabrikaty

Zajímavou alternativou jsou stropní desky ELEGOHOUSE, které přináší jedinečný a vysoce efektivní způsob provádění stropů dovolujících mimořádnou variabilitu technického řešení. Staticky nevyužité místo ve stropní desce je u tohoto systému vyplněno lehkými vložkami z tepelné izolace - polystyrenu. Velmi nízká váha, pevnost a tvarová přizpůsobivost vložek přináší nové možnosti výstavby. Umožňuje nejen rychlé a efektivní provádění stropů, ale přináší také zlepšení užitných vlastností desky – především zvýšení její únosnosti a tepelné izolace.

stropni konstrukce vyhody

Zdroj: http://www.sinc.cz/cs/monoliticke-stropy-72.html

A ještě jedna zajímavost z ELEGOHOUSE. Jedná se o kombinaci stropních nosníků z předpjatého betonu (RECTOR RS 110 nebo 130) a lehkých stropních vložek z vysokojakostní dřevoštěpky. Ty se vyrábí ve výškách 12, 16 nebo 20 cm. Tato konstrukce se doplní dostatečným vyztužením z kari sítí, které spolu s vrchní vrstvou beronu vytvoří monolitický strop s vysokou únosností, tuhostí a zajistí i dokonalé roznášení zatížení.

Stropy Rectorlight detail

Zdroj: http://www.elegohouse.cz/stropni-desky/typy-stropnich-desek/stropni-desky-rectolight

Další možností jsou keramické stropní panely. Panely jsou vyrobeny z MIAKO vložek a probetonovány přímo ve výrobě. Panely se vyrábějí na přání zákazníka - tedy je nutno počítat s časem na výrobu. K pokládce je potřeba využít jeřábu. Pokládka je rychlá a strop je po montáži možno okamžitě zatížit.

panel zakladni

Zdroj: http://www.heluz.cz/cs/vyrobek/keramicky-stropni-panel-heluz-1500x1000x230-1

6 large

Zdroj: http://www.czp.cz/stropy.html

panel nakres

Zdroj: http://www.stropnipanely.cz/stropni_panely.html

montaz 021

Zdroj: http://stropy.hradecko.com

Další možnou variantou jsou panely z předpjatého betonu (spiroll). Panely se vyrábějí na přání zákazníka a tedy je nutno počítat s časem na výrobu. K pokládce je potřeba využít jeřábu. Pokládka je rychlá a strop je po montáži možno okamžitě zatížit.

betonove stropy spiroll pokladka

Zdroj: http://www.stropsystem.cz/o-stropsystemu/stropy-spiroll

betonove stropy spiroll hradec kralove

 Zdroj: http://www.plastbeton.cz/stropy.htm

Rád bych zde věnoval malou pozornost spirollovým panelům od firmy Dennert. Vyrábějí standartní spirollové panely, ale i panely s integrovaným teplovodním topením a panely s integrovanou přípravou pro nucené větrání. Zmiňuji se o nich v té souvislosti, že jsem o nich sám uvažoval vzhledem k plánovanému stropnímu topení. Nakonec sem zvolil MIAKO systém a suchou realizaci teplovodního stropního topení do sádrokartonového podhledu.

 baustoffe dxfertigdecke freisteller ba

Zdroj: http://www.stavservis-dennert.cz/produkty/strop-dennert-dx/strop-dennert-dx

baustoffe dxtherm freisteller 01 ba

Zdroj: http://www.stavservis-dennert.cz/produkty/strop-dennert-dx/strop-dx-therm

dx air

Zdroj: http://www.stavservis-dennert.cz/produkty/strop-dennert-dx/stropni-system-dx-air-s-pripravou-pro-vzduchotechniku

Poslední možností jsou monolitické železobetonové stropy. Přenášejí svislé zatížení i vodorovné zatížení do svislých nosných podpor. Zajišťují stabilitu a tuhost objektu. Hlavní výhodou je dokonalé ztužení objektu v obou směrech, vysoká hospodárnost využití materiálu, vyplývající z možnosti ekonomicky volit tvary a rozměry pro dané podmínky. V případě realizace monolitického stropu odpadá nutnost provádět železobetonové ztužující věnce v úrovni stropu. Věnce jsou součástí desky. Železobetonová deska řeší i další problém běžných stropů - odstraňuje trhliny ve spárách mezi panely, nebo mezi vložkami. Nevýhodou je potřeba bednění a nutnost nechat beton vyzrát.

91  94

Zdroj: http://www.sinc.cz/cs/monoliticke-stropy-72.html