Obecně o projektu

Vybrali jsme vhodnou lokalitu a stavební parcelu, která se nám líbí. Jsme seznámeni s omezeními a nařízeními ze strany stavebního úřadu. Obešli jsme sousedy a nechali si podepsat předběžný souhlas s tím, že vedle nich chceme stavět. Víme, jaké inženýrské sítě jsou k dispozici. A teď se můžeme pustit do kreslení našeho RD.

Určitě bychom měli vědět, jaký typ domu by se nám líbil. Jaký bude jeho tvar, střecha a jaká by mohla být jeho vnitřní dispozice. Důležité bude, pro jak energeticky náročný domeček se rozhodneme. Jednak pro výběr vhodného stavebního materiálu na stavbu RD a jednak i na jeho budoucí výtápění a v létě chlazení. Dalším krokem bude umístění našeho RD navybranou stavební parcelu. Neměli bychom zapomenout naplánovat i terasu, garáž, letní pergolu, prolejzačku pro děti nebo na zahradní bazén. Možná stejně jako já budete jednou chtít mít součástí baráčku i zimní zahradu pro chvíle posezení a odpočinku a třeba v zimě na sušení prádla.

Je dobré nechat se inspirovat domečky z katalogů a také od známých a přátel. Ti Vám mohou sami poreferovat o tom, co by dnes udělali jinak a co naopak bylo dobré rozhodnutí. Určitě budeme potřebovat najít projektanta, který nám RD narýsuje a připraví veškeré potřebné dodatky a vyjádření. Bude spolupracovat se statikem, projektantem TZB a třeba i s bytovým designerem. Nakreslit domeček a dispozici jednotlivých pokojů je jedna věc. Pak přijde na řadu statik a ten zjistí, že je potřeba tu středovou zeď pro stropní konstrukci a tu zase něco dalšího a nakonec je z toho zase malinko jiný projekt. V neposlední řadě by do projektu mohl zasáhnout i bytový designer. I já sám jsem využil této možnosti. Bohužel až ve chvíli, kdy byla postavená hrubá stavba a vyzděné vnitřní příčky, a dokonce již natahaná elektrika, odpady i voda. Tedy kdy je dobré požádat o radu bytového disignera? Nikdy není pozdě, ale ideálně ve fázi kreslení projektu nebo před finální verzí.

Zde je názorný příklad, jak to vypadá v praxi:

 

 investor zaplace

 

Koho a co tedy budeme potřebovat?  

Projektanta - jsou projektanti pracující samostatně nebo celé firmy a jejich kolektiv projektantů

Statika - většina projektantů spolupracuje se svým statikem, a tudíž nám odpadá starost nějakého hledat

TZBtechnická zařízení budov - tedy  průkaz energetické náročnosti budovy (průkaz ENB nebo PENB), návrh otopné soustavy, větrání, nuceného větrání s rekuperací  

Bytového designera - máme na výběr z mnoha soukromých, ale i designových studií; otázkou bude hlavně cena návrhu