Projekt 

Najít vhodného projektanta bude malinko oříšek. Netvrdím, že je jich málo, ale určitě ne každý nám padne do oka. Při hledání se můžeme optat našich známých nebo si vyhledat na inetrnetu dostupné projektanty v našem okolí.

Je důležité, aby projektant pochopil naše přání, sny a úmysly, ale na druhou stranu bychom se i my měli malinko otevřít jejich návrhům a řešením. Neříkám, že bychom měli ze svých přání a snů ustupovat, ale může se stát, že některé věci nepůjdou realizovat. Vždy je důležité najít společné řešení. Je dobré si vzájemně vyříkat přednosti různých možností. V postaveném baráčku budeme bydlet my, a to celý život, tedy je dobré si vše důkladně projít a promyslet.

Kolik nás bude náš projekt RD stát a co vše od projektanta budeme mít?

Cena projektu bude určitě několik desítek tisíc. Projektant nám za tuto cenu zpracuje kompletní projektovou dokumentaci, 3D visualizace návrhu, situační plán, statické výpočty konstrukcí (strop, střecha, ...), geoinženýrský průzkum. Změření radonu. Tedy veškeré podklady pro stavební povolení.

Pojďme se podívat na samotný projekt RD.

 

Jak by měly být umístěné pokoje vzhledem ke světovým stranám?

 • sever - bez slunce, chladný, rovnoměrné osvětlení (spojený se směrem nepříjemných větrů a dešťů)
 • východ - prosluněný ráno, v létě příjemný, v zimě chladný
 • jih - hluboké proslunění v zimě, malé v létě (slunce stojí vysoko)
 • západ - hluboké proslunění večer, západní průčelí teplejší než východní (v létě spojeno až s nepříjemným oteplením)

 

 • sever - garáž, komory, WC, chodiště, chodby
 • severovýchod - vstup, šatny, pracovny, kuchyně, sociální zařízení, prádelny
 • východ - pracovny, ložnice, jídelny, kuchyně
 • jihovýchod - dětské pokoje, obývací pokoj, obytné kuchyně
 • jih - obývací pokoj, dětské pokoje a herny, zimní zahrady, terasy a "zelené pokoje", lodžie
 • jihozápad - dětské pokoje, obývací pokoj, společenské prostory
 • západ - kuchyně, ložnice, popř. dětské pokoje
 • severozápad - schodiště, chodby, kuchyně, sklady, WC, sociální zařízení

 

Příjezdová cesta k našemu RD by měla být ze severu, severovýchodu či severozápadu.

 

Na co nezapomenout v základní dipozici.

Určitě bych doporučil nezapomenout na technickou místnost, kde může být umístěná pračka, bojler, zdroj topení (elektro kotel, plynový kotel nebo TČ), úložný prostor, sprchový kout a třeba i WC.

Ze zádveří by měla být přístupná šatna a WC. Výhodou WC u zádveří je možnost si dojít na záchod hned po příchodu domů nebo při odpočívání na zahradě, aniž bychom se museli zouvat. Určitě bych doporučil umístit WC k obvodové stěně pro možnost umístění okna. Nejen pro osvětlení, ale především pro případné větrání.

Koupelna v 1.NP by mohla být menší pouze se sprchovým koutem a umyvadlem (pokud tedy plánujeme koupelnu i ve 2.NP). Koupelna ve 2.NP bude více využívaná rodinou vzhledem k umístění dětských pokojů a ložnice. Můžeme ji udělat prostornější a naplánovat ji s vanou, spchovým koutem a třeba WC. Osobně bych doporučil mít WC odděleně. 

Schodiště? Můžeme schodiště schovat do chodby anebo z něj udělat dominantu v obytném prostoru a začlenit ho do našeno života. Schodiště je poměrně velký prvek, proto musíme počítat s vhodným umístěním a hlavně myslet na místo, které zabere. Čím vzdušnější schodiště navrhneme tím menší nakonec bude.

Dalším důležitým prvkem bude spojení jednotlivých pokojů či částí domu. Klasickým řešením je chodba. Proč ale nezkusit spojit jednotlivé pokoje elegantním řešením proti klasické obdelníkové chodbě.

A040823 PET RYS1 V

Je mnoho možností jak naplánovat vlastní dispozici RD. Mnoho moderních trendů a nápadů, které se nám mohou nyní zdát úžasné a nadčasové se časem mohou ukázat jako nešťastné řešení. Udělat si dva schody do kuchyně je krásný nápad, jak odělit prostory od sebe. Mnoho lidí časem zjistí, že nosit  jídlo a pití po dvou schodech do kuchyně a z kuchyně není zas tak šťastné řešení. Schody a jiné překážky nám budou vadit ve stáří anebo po úrazu. V 1.NP by mohl být i pokoj pro hosty. Obytný pokoj v 1.NP se nám ve stáři může hodit pro nás samotné - a to změnou na ložnici.

Naše požadavky na vnitřní dispozi se budou postupně rýsovat v jednotlivých fázích našeho projektu RD. Je důležité si vždy projít jednotlivé části projektu a zamyslet se, zda bude vše podle našich představ. Na papíře vypadá vše dobře, ale na to, že je něce špatně, přijdeme až ve fázi stavění anebo až po nastěhování. Jak říkám, papír snese všechno.

Ve fázi kreslení by bylo úžasné vědět, jaký budeme mít nábytek, gauč a kuchyň. I rozměry plánovaného kotle a potřebné místo, které zabere kotel a potřebná technologie, je důležitý aspekt pro velikost technické místnosti nebo případně kotelny. Mít možnost si veškeré věci pěkně uspořádat a pak kolem nich obestavět stěny a pěkně se v tom projít a ošahat si to v meřítku 1:1 by bylo úžasné.

V rámci úspor peněz při prvotním kreslení projektu se zapomíná na posouzení a názor bytového designera. Ten nám může poradit s řadou dispozičních umístění a rozmístění. Počínaje obývacím pokojem, koupelnou, ale i kuchyní. 

Víc hlav víc ví aneb různé pohledy na věc mohou být zdrojem nekonvenčních řešení. My máme nějakou představu. Projektant vidí své. Designer vídí své. Spojením všech těchto ingrediencí můžeme najít praktické a zároveň krásné splnění našich snů.

 

 

Osobní zkušenost 

Při výběru projektanta jsem měl celkem jasno. Naštěstí mám kamaráda projektanta, a tak jsem ho požádal o spolupráci na mém projektu RD. Povedlo se mně koupit vysněnou stavební parcelu. Připravil jsem si prvotinu mého plánovaného domečku a vyrazil za ním. S odstupem času musím říct, že jsem nakonec postavil úplně něco jiného, než jsem měl namalovaného. Jednak jsem věděl, že chci obytnou kuchyni spojenou s jídelnou a obývacím pokojem. Moc se mně líbí otevřené schodiště umístěné v obývacím prostoru. Protože podnikám, chtěl jsem mít součástí RD i prostor pro podnikání. Jediné, co zůstalo z původní představy, byla sedlová střecha s taškovou krytinou :-D 

Moc jsem toužil po domečku v pasivním standartu. Malinko ledová sprcha přišla hned na začátku plánování - přál sem si být v nízko energetickém Ačku, ale reakce projektanta byla šokující: Budeme rádi, když budeme v Bčku. Pasivní baráček by vyšel 2 krát dráž. Tím jsem malinko pohřbil myšlenku na nízko energetický nebo vysněný pasivní RD. Naštěstí mně doporučil se sejít s projektantem TZB. Pan Mertlík mě potěšíl, že být v nízko energetickém Ačku nebude tak drahé a neřešitelné. Základem bude zvolit vhodný zdroj topení a zajistit tepelnou izolaci. Vítězným zdrojem topení bylo zvoleno tepelné čerpadlo a naplánované řízené větrání se zpětným získáním tepla.

Stejně jako mnoho mých známých i já jsem nějak při kreslení projektu neřešil bytového designera. Dnes toho malinko lituji, protože když jsem oslovil bytovou designerku, měl sem hotovou hrubou stavbu, natahanou vodu a elektriku a zedníci začali dělat vnitřní omítky. A v této fázi sem ji přizval na pomoc. Potřeboval jsem malinko pomoci s kuchyní a když to viděla, nebyla moc nadšená. Nakonec po několika návrzích jsme se dopracovali k řešení. Něco se přebouralo, přetahala elektrika a některé plánované vývody vody zůstanou pro příští kuchyň.