Okna a dveře

 Určite budeme chtít mít náš baraček přirozeně osvětlen. Například velká francouská okna s výhledem do zahrady.

Na trhu je mnoho výrobců a firem, které nabízejí různá okna a dveře. Jaký materiál vybrat, zda dřevo, dřevo hliník, plast nebo jen hliník? Jakou zvolit šířku rámu, středové těsnění a  jaké zvolit zasklení dvě, tři, čtyři nebo trojsklo s tepelným ziskem? Budeme požadovat interiérové a exteriérové pásky?

t88 uvod

Zdrij: http://www.okna-dvere-pft.cz/Produkty/Plastova-okna

Přidám dalsí dílky puzzle http://stavba.tzb-info.cz/okna-dvere/6446-jak-vybrat-a-nakoupit-plastova-okna nebo http://www.okna.eu/stavim-dum-z-cihel-jaka-okna-vybrat-a-na-co-si-dat-pozor.

Osobně bych při výběru oken nešetřil, jelikož okny a dveřmi uniká cca 12 - 25% tepla.

Celková obálka baráčku by měla být vyvážená, tedy pokuď budeme mít obvodové stěny v pasivním standartu (U = 0,12 - 0,18 W/m2K) je škoda pořídit okna a dveře s dvojsklem s celkovým Uw = 1,5 W/m2K :( pro vyváženost obálky bych volil okna a dveře s trojsklem s celkovým Uw = 0,9 W/m2K a méně.

Oblíbeným argumentem proč zvolit okna s dvojsklem je, že nám půjde více světla a tepla do baráčku. Ano, tak určitě.

Sami si teď spočítejte kolik je od podzimu do jara slunečních dnů a kolik hodin nám bude sluníčko topit. Budu počítat 6 měsíců a v ideálním případě cca 6 hodin denně sluníčka do našich oken. Tedy 6 (měsíců) x 30 (dnů) x 6 (hodin) = 1080 hodin solárního zisku ze sluníčka. To může být cca 650 KWh.a-1.  A teď si zpočítejme kolik hodin nám bede okny unikat teplo ven. Tedy 6 (měsíců) x 30 (dnů) x 24 (hodin) =  4320 hodin tepelných ztrát. To může být cca 2100 KWh.a-1 tepla. Výsledkem je 2100 - 650 =  1450 KWh.a-1 zbytečně protopeného tepla jedním oknem.

Pro lepší představu http://www.tzb-info.cz/4695-energeticka-bilance-oken-solarni-zisky-a-ztraty-v-pasivnich-domech.

Proto se domnívám, že okna s trojsklem jsou výhodnejší. Pokuď trváte na solárním zisku stejně jako já zvolte trojsklo se solárním ziskem. Dílek puzzle http://zateplovani-a-uspory.blogspot.cz/2014/10/trojsklo-solarni-zisky.html

Jediné co platí pro dvojskla i trojskla je, že solární zisk máme jak v zimně, což je dobře, ale bohužel i v létě, což nežádoucí.

Řešením je dobře navrhnutý přesah střehy (oslunění).

osluneni

 

Zdroj: http://www.zerodomy.cz/jak-vznikly-zerodomy

Dalším řešením je zastínění oken roletami nebo žaluziemi. Osobně se přikláním k venkovnímu řešení. Důvod je prostý, nepustíme-li teplo do interiéru nemůže nám ovlivnit vnitřní tepelnou pohodu. Bohužel interiérové zastínění nám již ohřívá interiér.

 isotra 002

Zdroj: http://www.bydleni.cz/firma/ISOTRA-a-s