Obvodové stěny

Budeme stavět zděný dům či dřevostavbu?

Před výběrem vhodného zdícího systému je důležité si odpovědět na pár otázek. První nás bude zajímat asi cena materiálu, dále by nás měly zajímat tepelně izolační parapetry (bude nutné obvodové zdivo dodatečně zateplovat), určitě bychom neměli zapomínat na případnou vzduchotěsnost. Definitivně by nás měla zajímat pracnost a související manipulace s materiálem a pojivem. Cena obvodové zdi je součtem ceny za materiál plus pojivo (malta, lepidlo, pěna, beton) plus manipulace a plus cena za práci.

Začneme klasickou pálenou cihlou. Na trhu je několik výrobců například Porotherm nebo Heluz. Oba výrobci nabízí širokou řadu svých produktů. Od základních cihelných bloků přez cihelné bloky vhodné pro nízkoenergetické domy až po cihelné bloky s minerální vatou či polystyrenem.

porothermTprofi  

Zdroj: http://wienerberger.cz/produkty/porotherm-38-t-profi-dryfix

family 50 2in1

Zdroj:http://www.heluz.cz/cs/vyrobek/heluz-family-50-2in1-brousena-1

Další oblíbenou variantou jsou vápenopískovcové bloky. Na trhu je opět mnoho výrobců: Ytong, PorfixVapis, KM Beta, Kalksandstein.

stažený soubor 3 

Zdroj: http://www.ytong.cz/tepelneizolacni-tvarnice-ytong.php

Další možností jsou betonové bloky. Například: Betonové stavby, LiaporStavomodul, Durisol.

 

livetherm 1425537052

Zdroj: http://www.betonstavby.cz/cz/vyrobky/tepelne-izolacni-zdivo

obvodove 01

Zdroj: http://www.liapor.cz/cz/brousene-zdivo-kalibrovane-tvarovky-liapor

tvarovka sten termo01

Zdroj: http://www.stavomodul.cz/obvodove-steny.php

pouziti zdiva durisol 05

Zdroj: http://www.durisol-zdivo.cz/technologie-durisol.php#obvodove-zdivo

Při vyslovení slova dřevostavba ve mně vytane představa krásné klasické roubenky z masivního dřeva a kachlových kamen s pecí uvnitř nebo horského srubu kdesi v Alpách. Jak sem už na začátku psal - vše je již napsáno a tak vkládam jeden dílek puzzlu http://stavba.tzb-info.cz/drevostavby.

Varianta postavit si moderní dřevostavbu mě zavedla k názoru, že většina nabízených řešení je formou předem připravených sendvičových panelů, které se posléze sestaví na základové desce. Například RD Rýmařov s. r. o.,Lignia, Vexta.

 tn zoom obrazek 247

Zdroj: http://www.rdrymarov.cz/novinky-a-akce/bydleni-smrzovka-